Mirosław Krzyżoszczak - wypożyczalnia kajaków Milicz, Dolina Baryczy .

Informacja o spływach kajakowych na rzece Barycz i Młynówce Sułowskiej.

 

  1. Stawiec 9a, gm. Milicz
  2. Ul. Krotoszyńska 21
    56-300 Milicz

 

 


Zobacz stronę na Facebook
tel. 608 120 774Pokoje Gościnne
tel. 606 586 733 – kajaki, rowery terenowe

 

Zobacz również Willa Haneczka


Nasza wypożyczalnia oferuje 50 kajaków z kapokami i wiosłami, w tym 30 kajaków PRO TOUR z siedziskiem dla dziecka o wadze do 12 kg. Turystom doradzamy wybór tras i informujemy o ewentualnych utrudnieniach (niski poziom wody, zwalone pnie itp.). Świadczymy usługę transportu kajaków na spływ kajakowy rzeką Barycz oraz jej dopływami i ich odbiór po spływie kajakowym za dodatkową opłatą. Grzecznościowo dowozimy kierowców z miejsca zakończenia spływu kajakowego do miejsca gdzie pozostawili auto. W przypadku grup w razie potrzeby polecamy uczestnikom spływu sprawdzone firmy świadczące usługi transportowe, kateringowe oraz wykwalifikowanych ratowników i/lub instruktorów kajakarstwa. Przed rozpoczęciem spływu zapoznajemy uczestników z Regulaminem i z Umową wypożyczenia kajaków i rowerów terenowych . Po wcześniejszych uzgodnieniach możemy pomóc w zorganizowaniu spływów kajakowych po Baryczy połączonych z rajdem rowerowym lub pieszym.

Przyjezdnym turystom oferujemy również noclegi  w dwóch ośrodkach: „Willi Haneczka” na Stawcu (do 33 miejsc noclegowych) oraz w „Pokojach Gościnnych” w Miliczu (do 17 miejsc noclegowych). Noclegi w Dolinie Baryczy (baza Meteor) to wymarzone miejsce na wakacje dla kajakarzy i rowerzystów - przepiękne i różnorodne trasy, których popularność nie została jeszcze odkryta.

 szlaki

 

Proponowane trasy kajakowe:

 

1. Odolanów – Potasznia – ok. 16 km - obecnie na tę trasę nie wynajmujemy kajaków.

 

Czas płynięcia do 3 – 4 godz. Wodowanie kajaków odbywa się w Odolanowie przy stacji PKP. Na początku Barycz jest rzeczką wąską, płynącą poprzez łąki dopiero później przepływa przez lasy i ponownie pojawiają się tereny łąkowe.

Spływ można urozmaicić noclegiem pod namiotem we wsi Wróbliniec pod namiotami w gospodarstwie agroturystycznym u p. Krystyny i Zdzisława Jarząb – tel. 609 513 296. Możliwość zorganizowania ogniska.

 

2. Potasznia – Sławoszowice – ok. 18 km.

 

Czas płynięcia kajakiem do 5 godz. Po przepłynięciu ok. 30 minut pojawia się Jaz Gądkowiece, który najczęściej jest otwarty. Po przepłynięciu Jazu Gądkowice Barycz zaczyna lekko meandrować i przepływać przez liściasty las. Następnie dopływamy do wsi Lelików gdzie można przenocować u miejscowych gospodarzy pod namiotem oraz zaopatrzyć się w wyroby mleczne. Z Baryczy po prawej stronie widać gniazdo bocianie na słupie energetycznym.

Za wsią Barycz robi się szeroka co oznacza, że zbliżamy się do Jazu Bolko tzw. Białej Tamy. Wyciągamy kajaki po prawej stronie i nie podpływamy do Jazu. Następnie mamy do przepłynięcia jeszcze ok 2 godz co stanowi ½ szlaku kajakowego na tym odcinku.
W tych miejscach Barycz płynie leniwie wśród sąsiedztwa stawów. Po drodze po lewej stronie mijamy lewy dopływ Baryczy, Prądnię tzw. Brandę, gdzie Barycz ponownie robi się szeroka co oznacza iż zbliżamy się do Tamy Sławoszowice i spływ kończymy po lewej stronie wpływając w Młynówkę Milicką. Na zakończenie spływu istnieje możliwość wynajęcia zadaszonego miejsca z ławkami i stolikami na zorganizowanie ogniska lub grilla na terenie PZW – tel; 600508655 lub e-mail ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

3. Milicz – Sułów – ok 10 km, Milicz – Ruda Sułowska ok. 8km

 

Czas płynięcia do 3 godz. Ten odcinek Baryczy ciekawie meandruje i rzeka płynie w większości przez lasy sosnowe, które w porze wiosennej dają niezapomniany zapach żywicy.

Odcinek łatwy ale należy spodziewać się przenosek spowodowanych działalnością bobrów / zwałki /. Przed zakończeniem spływu kajakowego na tym odcinku Barycz robi się szeroka co świadczy o spiętrzaniu wody przez Tamę Sułowską. Około 200 m przed Tamą należy kajaki wyciągnąć po prawej stronie Baryczy. Istnieje możliwość kontynuowania spływu przenosząc kajaki na Młynówkę Sułowską co wydłuża czas spływu o ok. 2 godz.
Na tym odcinku spływu często kajakarze wypożyczają od nas rowery terenowe aby po spływie wrócić nimi do Milicza np. ścieżką rowerową byłej wąskotorówki.

 

4. Sułów – Żmigród – ok. 20 km - obecnie na tę trasę nie wynajmujemy kajaków.

 

Czas płynięcia do 5 godz. Ten odcinek szlaku kajakowego często jest spławny w okresie wczesno wiosennym ponieważ przy zbyt niskich poziomach wód gruntowych i małych opadach deszczu za Tamą w Sułowie występują utrudnienia spowodowane niedoborem wody w Baryczy. Barycz tym odcinkiem płynie terenami łąkowymi oraz lasami. Po drodze przepływamy pod mostem odbudowanym przez saperów z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz posterunek pomiarowy pogody i ostrzeżeń hydrologicznych oraz metorologicznych. Po 3 godz. płynięcia tym odcinkiem dopływamy do Tamy Goringa. Konieczna przenośka po prawej stronie Baryczy. Nie dopływamy do tamy. Następnie kajaki wodujemy za tamą również po prawej stronie Baryczy i do Żmigrodu zostaje do pokonania ok 8 km szlaku kajakowego. Na odcinku za Tamą Goringa można spodziewać się dodatkowych utrudnień na wodzie spowodowanych przewróconymi drzewami co urozmaica spływ. Spływ kończymy przed mostem w Żmigrodzie po lewej stronie. Ciekawym miejscem do zwiedzenia po spływie jest Zespół Pałacowo – Parkowy w Żmigrodzie wraz z „Trwałymi Ruinami” i „Basztą”, w której obecnie znajduje się informacja turystyczna.
Odcinek szlaku kajakowego Sułów – Żmigród można skrócić dopływając do mostu w Rudzie Żmigrodzkiej.