kajaki 2Barycz to malownicza rzeka o długości 139 km, charakteryzująca najmniejszym spadkiem w Polsce (ok. 0,035%), której źródła znajdują się w bagnach na południe od Ostrowa Wielkopolskiego i która stanowi prawy dopływ Odry. Rzeka Barycz w przeważającej mierze płynie, łagodnie meandrując, pośród malowniczych podmokłych łąk i lasów Doliny Baryczy, co czyni z niej idealną przestrzeń do uprawiania turystyki kajakowej, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi i początkujących kajakarzy. Bogactwo nadbaryckiej flory i fauny sprawia, że spływy Baryczą zamieniają się w niezwykłe spotkania z naturą – trasy wyznaczone są na terenach rezerwatu ornitologicznego Stawy Milickie oraz Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, będących siedliskiem ok. 300 gatunków ptaków. Rzeka Barycz jest rzeką spławną od miejscowości Odolanów aż do jej ujścia do Odry. W niektórych okresach czasowych na rzece występują utrudnienia dla kajakarzy, polegające na niedoborze wody, co powoduje, że odcinek Sułów – Żmigród może okazać się niespławny. Zapraszamy również na spływy kajakowe przepięknymi dopływami Baryczy oraz kanałem ''Młynówka Sułowska''.

 

 

 

Proponowane trasy kajakowe:

 

1. Odolanów – Potasznia – ok. 16 km - obecnie nie wypożyczamy na tym szlaku kajaków .

 

Czas płynięcia do 3 – 4 godz. Wodowanie kajaków odbywa się w Odolanowie przy stacji PKP. Na początku Barycz jest rzeczką wąską, płynącą poprzez łąki dopiero później przepływa przez lasy i ponownie pojawiają się tereny łąkowe.

Spływ można urozmaicić noclegiem pod namiotem we wsi Wróbliniec pod namiotami w gospodarstwie agroturystycznym u p. Krystyny i Zdzisława Jarząb – tel. 609 513 296. Możliwość zorganizowania ogniska.

 

2. Potasznia – Sławoszowice – ok. 13 km.

 

Czas płynięcia do 5 godz. Po przepłynięciu ok. 30 minut pojawia się Jaz Gądkowiece, który najczęściej jest otwarty. Po przepłynięciu Jazu Gądkowice rzeka zaczyna lekko meandrować i przepływać przez liściasty las. Następnie dopływamy do wsi Lelików gdzie można przenocować u miejscowych gospodarzy pod namiotem oraz zaopatrzyć się w wyroby mleczne. Z rzeki po prawej stronie widać gniazdo bocianie na słupie energetycznym.

Za wsią rzeka robi się szeroka co oznacza, że zbliżamy się do Jazu Bolko tzw. Białej Tamy. Wyciągamy kajaki po prawej stronie i nie podpływamy do Jazu. Następnie mamy do przepłynięcia jeszcze ok. 2 godz co stanowi ½ szlaku kajakowego na tym odcinku.
W tych miejscach rzeka płynie leniwie wśród sąsiedztwa stawów. Po drodze po lewej stronie mijamy lewy dopływ Baryczy, Prądnię tzw. Brandę, gdzie Barycz ponownie robi się szeroka co oznacza iż zbliżamy się do Tamy Sławoszowice i spływ kończymy po lewej stronie wpływając w Młynówkę Milicką. Na zakończenie spływu istnieje możliwość wynajęcia zadaszonego miejsca z ławkami i stolikami na zorganizowanie ogniska lub grilla na terenie PZW – tel; 600508655 lub e-mail ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

3. Milicz – Sułów – ok. 10 km, Milicz – Ruda Sułowska ok. 16km.

 

Czas płynięcia do 3 godz. Ten odcinek Baryczy ciekawie meandruje i rzeka płynie w większości przez lasy sosnowe, które w porze wiosennej dają niezapomniany zapach żywicy.

Odcinek łatwy ale należy spodziewać się przenosek spowodowanych działalnością bobrów / zwałki /. Przed zakończeniem spływu na tym odcinku rzeka robi się szeroka co świadczy o spiętrzaniu wody przez Tamę Sułowską. Około 100 m przed Tamą należy kajaki wyciągnąć po prawej stronie Baryczy. Istnieje możliwość kontynuowania spływu przenosząc kajaki na Młynówkę Sułowską co wydłuża czas spływu o ok. 2 godz.
Na tym odcinku spływu często kajakarze wypożyczają od nas rowery terenowe aby po spływie wrócić nimi do Milicza np. ścieżką rowerową byłej wąskotorówki.

 

4. Milicz – Żmigród - ok. 29,5km.

 

Czas płynięcia do 10 godz. Ten odcinek szlaku kajakowego często jest spławny w okresie wczesno wiosennym ponieważ przy zbyt niskich poziomach wód gruntowych i małych opadach deszczu za Tamą w Sułowie występują utrudnienia spowodowane niedoborem wody w rzece. Barycz tym odcinkiem płynie terenami łąkowymi oraz lasami. Po drodze przepływamy pod mostem odbudowanym przez saperów z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz posterunek pomiarowy pogody i ostrzeżeń hydrologicznych oraz metorologicznych. Po 3 godz. płynięcia tym odcinkiem dopływamy do Tamy Goringa. Konieczna przenośka po prawej stronie rzeki. Nie dopływamy do tamy. Następnie kajaki wodujemy za tamą również po prawej stronie Baryczy i do Żmigrodu zostaje do pokonania ok 8 km szlaku kajakowego. Na odcinku za Tamą Goringa można spodziewać się dodatkowych utrudnień na wodzie spowodowanych przewróconymi drzewami co urozmaica spływ. Spływ kończymy przed mostem w Żmigrodzie po lewej stronie. Ciekawym miejscem do zwiedzenia po spływie jest Zespół Pałacowo – Parkowy w Żmigrodzie wraz z „Trwałymi Ruinami” i „Basztą”, w której obecnie znajduje się informacja turystyczna.
Odcinek szlaku kajakowego Sułów – Żmigród można skrócić dopływając do mostu w Rudzie Żmigrodzkiej.

 

5. Sułów – Żmigród – ok. 19,5 km, Milicz – Łąki - ok. 13km - obecnie nie wypożyczamy kajaków na tej trasie .

 

Czas płynięcia do 5 godz. Ten odcinek szlaku kajakowego często jest spławny w okresie wczesno wiosennym ponieważ przy zbyt niskich poziomach wód gruntowych i małych opadach deszczu za Tamą w Sułowie występują utrudnienia spowodowane niedoborem wody w rzece. Barycz tym odcinkiem płynie terenami łąkowymi oraz lasami. Po drodze przepływamy pod mostem odbudowanym przez saperów z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz posterunek pomiarowy pogody i ostrzeżeń hydrologicznych oraz metorologicznych. Po 3 godz. płynięcia tym odcinkiem dopływamy do Tamy Goringa. Konieczna przenośka po prawej stronie rzeki. Nie dopływamy do tamy. Następnie kajaki wodujemy za tamą również po prawej stronie Baryczy i do Żmigrodu zostaje do pokonania ok 8 km szlaku kajakowego. Na odcinku za Tamą Goringa można spodziewać się dodatkowych utrudnień na wodzie spowodowanych przewróconymi drzewami co urozmaica spływ. Spływ kończymy przed mostem w Żmigrodzie po lewej stronie. Ciekawym miejscem do zwiedzenia po spływie jest Zespół Pałacowo – Parkowy w Żmigrodzie wraz z „Trwałymi Ruinami” i „Basztą”, w której obecnie znajduje się informacja turystyczna.
Odcinek szlaku kajakowego Sułów – Żmigród można skrócić dopływając do mostu w Rudzie Żmigrodzkiej.